Sötgröt

Linnea Sandquist
Inlägg: 368
Blev medlem: tis apr 28, 2020 12:59 pm
Ort: Härnösand

Sötgröt

Inlägg av Linnea Sandquist »

En smetig rätt av quinoa, frukt och vegogrädde som mest liknar ett slags söt gröt, därav namnet.

Ingredienser

2 dl quinoa
2 bananer
1 burk med ca 227 gram krossad ananas
2 dl sojagrädde eller havregrädde
Vatten, se nedan

Så gör man:

1. Fyll en kastrull med 2 dl quinoa och 4 dl vatten
2. Placera en stor sil (men inte ett durkslag utan en sil med finmaskigt metalnät som en typisk sil) över ett durkslag.
3. Placera kastrullen med quinoa och vatten på en spisplatta och koka upp vattnet
4. Häll ut quinoan och det kokande vattnet genom silen. Skölj försiktigt ur kastrullen över silen ett par gånger så att all qiunoa hamnar i silen.
5. Häll tillbaka quinoan i kastrullen. Fyll på 4 dl kallt vatten.
6. Koka upp qiunoan igen.
7. Sänk värmen på plattan. Om din spis fungerar som min motsvarar den låga temperaturen en etta, medan den högsta är en sexa.
8. Sätt en äggklocka på 15 minuter.
9. Mosa banerna i en djuptallrik.
10. Öppna ananasburken och gör dig av med spad. Min metod är att använda locket för att pressa ut spad över ett glas, så att jag får några klunkar ananasjuice att dricka. Ett annat sätt vore att hälla ananasen i silen.
11. Häll ananasen och vegogrädden över de mosade bananerna.
12. Rör ihop bananerna, ananasen och vegogrädden till en smet.
13. Om du vill ha sötgröten kall och att den ska kallna snabbt, samla kallt vatten i diskbaljan, där du kan ställa ned kastrullen när den är klar.
14. När äggklockan ringer placerar du kastrullen antingen på ett kastrullunderlägg på bordet eller i kallvatten som du gjort i ordning under punkt 13. Om du ställer den i kallvatten, vänta i ca fem minuter och flytta sedan kastrullen till ett kastrullunderlägg på bordet.
15. Blanda ned smeten av bananer, ananas och vegogrädde i quinoan. Rör om ordentligt så att även quinoan längst ned i kastrullen blir insmetad.
16. Färdigt att serveras.

Suzanne Apelqvist
Inlägg: 114
Blev medlem: sön mar 22, 2020 7:18 pm
Ort: Örnsköldsvik

Re: Sötgröt

Inlägg av Suzanne Apelqvist »

Vad är quinoa för något? Vad ligger det närmast smakmässigt?

Linnea Sandquist
Inlägg: 368
Blev medlem: tis apr 28, 2020 12:59 pm
Ort: Härnösand

Re: Sötgröt

Inlägg av Linnea Sandquist »

Quinoa är ett slags små runda gryn av andinskt ursprung. Vad de ligger närmast smakmässigt vet jag faktiskt inte riktigt. Couscous kanske? Liknande form och konsistens, och ingetdera är särskilt starkt. Quinoagryn är något större än couscousgryn.

Det där vad som smakar likt vad är för övrigt en fråga som man kan ha olika uppfattning om, så ett svar kan lätt bli missvisande. Exempel: Det finns ett slags vegoschnitzlar som både jag och min man gillar. Jag tycker att de smakar likt hur jag minns fiskpinnar, medan han tycker att de smakar väldigt olikt hur han minns fiskpinnar, och att de smakar mer som han minns kyckling.

Suzanne Apelqvist
Inlägg: 114
Blev medlem: sön mar 22, 2020 7:18 pm
Ort: Örnsköldsvik

Re: Sötgröt

Inlägg av Suzanne Apelqvist »

Jag får helt enkelt prova. Det låter intressant med banan i kombination med ananas i gröt :)

Johannes Sandquist
Inlägg: 125
Blev medlem: tor apr 23, 2020 11:22 pm
Ort: Härnösand

Re: Sötgröt

Inlägg av Johannes Sandquist »

Sötgröt är gott så jag kan rekommendera det. :)
Johannes Sandquist

Ordförande
Organiserade Aspergare

Skriv svar

Återgå till "Vegetariskt"